Emlak Haberleri

Gayrimenkul Piyasasında Neler Oluyor Bizden Öğrenenin

Cilvegözü Sınır Kapısı kapatıldı

Cilvegözü Sınır Kapısı kapatıldı

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye’den geçişlere kapatıldı.

5 Mart 2016 14:55

cilvegozu

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan pasaportla ortalama günlük 200 Suriyeli‘nin Türkiye’ye giriş yaptığı belirtilirken kapının kapatılmasıyla ilgili alınan kararın ne zamana kadar geçerli olduğu ve gerekçesi açıklanmadı. Ancak, yardım kuruluşları görevlileri, doktor, yaralı ve acil hastalar yasak dışında tutulacağı bildirildi.

Türkiye’den Suriye’ye gitmek isteyen Suriyeliler’in çıkışları rutin olarak devam ederken,tampon bölgeye yardım malzemesi götüren araçların da giriş çıkışına herhangi bir sınırlama getirilmediği bildirildi

SURİYE’DE ŞİDDET

YÜZDE 90 AZALDI

Suriye’de 27 Şubat’ta yürürlüğe giren ateşkes günlük top atışları, çatışmalara ve hava saldırılarına rağmen ülke genelinde şiddeti azaltmış durumda.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem, ülke genelinde şiddet olaylarının %90 azaldığını belirtti. Kuruluş, ateşkesin ilk 5 gününde 118 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Bu, ateşkes öncesi döneme göre ciddi bir düşüş anlamına geliyor. Cuma günü hayatını kaybedenlerin sayısı ise 12. Bu da son 13 ayın en düşük rakamı. Kuruluşun direktörü Rami Abdurrahman, son olayları “tekneyi sallayan dalgalara benzetti” ancak alaboraya neden olacak kadar güçlü olmadığını söyledi.

 Ateşkesin başarısı ise daha çok gelecek hafta başlayacak barış görüşmelerine bağlı.

Suriye muhalefetinin önde gelen ismi Riad Hicab bu konuda karamsar. Hicab, gelecek hafta barış görüşmelerine başlamak için uygun zaman olmadığını söyledi. Yüksek Müzakere Komisyonu’nun Başkanı Hicab, Suriye ordusunun operasyonlarının sürdüğünü, tutukluların serbest bırakılmadığını ve kuşatma altındaki bölgelere az miktarda yardımın ulaştığını söyledi.

Hicab’a göre müzakerelerin gelecek hafta Çarşamba başlayacağını söylemek için henüz çok erken.

Ateşkesten bu yana muhaliflere ait 50 yerin bombalandığını belirten Hicab, Esad’ın Suriye’nin geleceğinde ya da geçiş döneminde bir rolü olamayacağını da vurguladı.

ATEŞKES YARDIM AKIŞINI HIZLANDIRMADI

Suriye ateşkesi ilk haftasını doldururken, bazı çevreler, ateşkesin en önemli amaçlarından biri olan kuşatma altındaki bölgelere serbestçe yardım malzemelerinin ulaştırılması hedefinin yakalanamadığı görüşünde

Ateşkes en önemli amaçlarından biri yardıma ihtiyacı olan kuşatma altındaki bölgelere serbestçe yardım malzemelerinin ulaştırılmasıydı, ancak bunda beklenen başarı

sağlanamadı.

Muhalif grup Suriye Kampanyası’ndan Henrietta McMicking “Bombalı saldırılarda daha az Suriyeli ölüyor olabilir, ama hala açlıkla karşı karşıyalar,” diyor. Birleşmiş Milletler, Pazartesi günü 5 gün içinde 154 bin kişiye yardım dağıtmayı planladığını açıklamıştı. Ancak bu sayının çok az bir kısmına yardım ulaştırabildiği belirtiliyor.

(DHA/VOA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir